Go to: tresc | menu

STOWARZYSZENIE Lokalna Grupa Działania "Ziemia Pszczyńska"

  • Powiat pszczyński
  • Suszec
  • Miedźna
  • Pawłowice
  • Goczałkowice-Zdrój
  • Pszczyna
  • Kobiór
  • Bojszowy
  • Orzesze
  • Wyry
  • Bieruń
  • Ornontowice
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przewidywany wynik operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

new8zachód słońca A. Siudyżubry i dąb K. Sektarybitwy K. Sektastudzionka rzepak J.Cisło

Odnowa i rozwój wsi

Beneficjent: Gmina Goczałkowice- Zdrój

Działanie: Odnowa i Rozwój Wsi, Małe Projekty

 

 

 

 

 

 

 

LGD: Do tej pory złożyli Państwo za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Pszczyńska" 6 wniosków o przyznanie pomocy w ramach 2 działań, proszę powiedzieć co powoduje, że ogłaszane za pośrednictwem LGD konkursy, cieszą się tak dużym Państwa zainteresowaniem?


Gabriela Placha Wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój: Tak, to prawda złożyliśmy wnioski w ramach działań: „Odnowa wsi" i tzw. „Małych projektów". Staramy się jako gmina wykorzystywać każdą możliwość pozyskania środków zewnętrznych na finansowanie inwestycji jak i innych ciekawych projektów, na które zwykle brakuje środków własnych, gdyż zawsze są inne, ważniejsze zadania do realizacji. Taką szansę dał nam właśnie LEADER, który funkcjonuje w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Gmina Goczałkowice-Zdrój jako gmina uzdrowiskowa, którą rocznie odwiedza ok. 15 tys. kuracjuszy, dba o to jak jest odbierana przez gości ale również przez samych mieszkańców, dla których „zdrój" to też miejsce odpoczynku i spędzania wolnego czasu. Działania wpływające na wizerunek miejscowości mają dla nas znaczenie priorytetowe. Chcemy inwestować, odnawiać tereny, którymi zarządzamy w centrum uzdrowiska. Myślę tutaj zarówno o projektach infrastrukturalnych około-uzdrowiskowych takich jak park zdrojowy ale też o mniejszych, które wpływają na ten wizerunek jak np. tablice informacyjne, rzeźba w parku czy też figury kwiatowe. Te właśnie projekty doskonale wpisują się w działania w ramach LEADERA.


LGD: W jaki sposób realizacja projektów finansowanych w ramach osi 4 LEADER PROW 2007-2013 przyczynia się do rozwoju Państwa Gminy?


Gabriela Placha Wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój: Projekty, które udało nam się zrealizować w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju Gminy jako jednego z elementów realizacji strategii rozwoju całego obszaru powiatu pszczyńskiego. Operacja pn. „Rewitalizacja zabytkowego budynku „Górnik" dla potrzeb Gminnego Ośrodka Kultury" realizowana w ramach działania Odnowa Wsi to projekt, z którego jesteśmy dumni i jest naszą chlubą. Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminna Biblioteka Publiczna zyskały piękną salę, w której może odbywać się wiele imprez, spotkań zarówno dla mieszkańców, odwiedzających nas kuracjuszy jak również mieszkańców obszaru całego powiatu. Przykładem mogą być warsztaty w ramach projektu współpracy realizowanego przez Stowarzyszenie LGD „Ziemia Pszczyńska"- Kreatora. Powstało kolejne miejsce, w którym może rozwijać się aktywność społeczna a może zrodzą się nowe, ciekawe pomysły, które uda się sfinalizować w kolejnej perspektywie finansowej, w ramach funduszy europejskich.
Operacja ta wpisała się w pełni, w cel operacyjny Lokalnej Strategii Rozwoju jakim jest: rozwijająca się aktywność podmiotów lokalnych ukierunkowana na eksponowanie i wzmacnianie pozytywnych wyróżników pszczyńskiej wsi, gdyż wsparła działania chroniące lokalną kulturę oraz przyczyniła się do pielęgnacji historii obszaru poprzez renowację obiektu ważnego dla lokalnego dziedzictwa kulturowo-historycznego. Miała też na celu aktywne zainteresowanie mieszkańców ochroną dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i wspólną dbałość o ład przestrzenny.


LGD: Czy uważają Państwo, że funkcjonowanie Lokalnej Grupy Działania „Ziemia Pszczyńska" spełnia oczekiwania mieszkańców Powiatu Pszczyńskiego, dot. szeroko pojętego rozwoju obszarów wiejskich naszego Powiatu?


Gabriela Placha Wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój:
Zdecydowanie tak. To właśnie aktywność wielu podmiotów i osób mieszkających na terenie powiatu pszczyńskiego zaowocowała utworzeniem partnerstwa w formie lokalnej grupy działania. Był to też efekt przeniesienia dobrych praktyk funkcjonujących w UE na grunt polski czyli właśnie idei „LEADERA" jako programu skierowanego do obszarów wiejskich. Powstanie stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Ziemia Pszczyńska" zrzeszającego co do zasad podstawowych sektory: społeczny, gospodarczy i publiczny otworzyło drogę do aplikowania o środki finansowe przyznane Polsce w ramach PROW, osi IV LEADER.
LGD jako stowarzyszenie przedstawicieli tych sektorów pełni bardzo ważną rolę w rozwoju lokalnym. Takie partnerstwo umożliwia poznanie wzajemnych problemów, bolączek ale też zasobów jakimi dysponują poszczególni partnerzy. Powstanie stowarzyszenia LGD „Ziemia Pszczyńska" było podstawą do rozwijania wzajemnej współpracy i zaspokajania tych potrzeb, które w pojedynkę żaden z partnerów nie byłby w stanie zrealizować a dobre praktyki sprzyjają temu rozwojowi.
Jako członek partnerstwa lokalnego myślę, iż wypracowany dialog między nami bardzo dobrze się rozwija i umożliwia coraz efektywniejsze rozwiązywania lokalnych problemów. Z drugiej strony razem stanowimy ogromny potencjał, który daje wiele nowych możliwości. Co prawda ciągle jeszcze uczymy się współpracować w ramach tych 3 sektorów i są sprawy, które należałoby poprawić, usprawnić ale dla mnie najważniejsze jest to, że potrafimy działać razem, co usprawnia komunikację społeczną, wyzwala wiele nowej energii, a to z kolei przekłada się na pomysły, projekty, działania, które służą całej społeczności naszego Powiatu.


LGD: Jakie priorytety i działania na rzecz rozwoju obszaru objętego LSR, uważają Państwo za kluczowe w następnym okresie programowania, tj.: 2014-2020?


Gabriela Placha Wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój: W latach 2007-2013 Polska otrzymała bardzo duże fundusze, które należało wydać efektywnie tak aby dogonić szybko rozwijające się kraje wspólnoty europejskiej, której staliśmy się członkiem w 2004r. Czas ten był dla nas wszystkich przede wszystkim czasem nauki
i zdobywania doświadczeń. I tak instytucje zarządzające uczyły się pisać programy operacyjne, instytucje wdrażające interpretować je, dokonywać wyboru projektów w oparciu o przyjmowane kryteria i wskaźniki, kontrolować wydatkowanie środków i monitorować a my beneficjenci sporządzać dokumentacje aplikacyjne i rozliczać projekty. Na pewno zdarzały się niedociągnięcia i popełniane były błędy, z których teraz czas wyciągnąć wnioski na następny okres programowania. I tak też było z priorytetami i działaniami w ramach Lokalnej Strategii Rozwoju. Na podstawie doświadczeń wiemy już, które są dla nas strategiczne, które winniśmy jeszcze bardziej wzmacniać, tak aby jeszcze lepiej wykorzystywać pozyskane środki i pełniej przyczyniać się do zmian naszych „małych ojczyzn", regionu a w konsekwencji sprzyjać długofalowemu rozwojowi gospodarczemu naszego kraju, jego spójności ekonomicznej, społecznej i terytorialnej oraz integracji z Unią Europejską.

____________________________________________________

Beneficjent: Gmina Miedźna

Działanie: Odnowa i Rozwój Wsi

LGD: Co skłoniło Państwa do aplikowania o środki w ramach PROW 2007-2013?


Bogdan Tarnowski - Wójt Gminy Miedźna: Do aplikowania o środki w ramach PROW 2007-2013 skłoniła nas możliwość uzyskania wsparcia finansowego na realizację zadań, które przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców, ochrony oraz promowania dziedzictwa historycznego, kulturowego, przyrodniczego i krajobrazowego.


LGD: Jakie obawy mieli Państwo przed rozpoczęciem starań o uzyskanie dofinansowania w ramach PROW 2007-2013?

Bogdan Tarnowski: Przed rozpoczęciem starań o uzyskanie dofinansowania w ramach PROW 2007-2013 nie mieliśmy żadnych obaw.

LGD: Jakie największe trudności napotkali Państwo starając się o wsparcie finansowe?

Bogdan Tarnowski: Największe trudności dotyczyły przygotowania wniosków, ich poprawności w spełnianiu wszystkich wymogów kwalifikujących je do dofinansowania.


LGD: Jak oceniają Państwo dotychczasową współpracę z LGD „Ziemia Pszczyńska"?

Bogdan Tarnowski: Dotychczasową współpracę z LGD „Ziemia Pszczyńska" oceniamy pozytywnie.

LGD: Jak oceniają Państwo współprace z instytucją wdrażającą ?

Bogdan Tarnowski: Współpracę z instytucją wdrażającą oceniamy pozytywnie, chociaż trzeba przyznać, że wymagała ona z naszej strony sporej wytrwałości.


LGD: W jaki sposób i w jakim stopniu, na podstawie Państwa przykładu, założenia programu PROW 2007-2013 realizują ideę zrównoważonego rozwoju wsi?


Bogdan Tarnowski: Na naszym przykładzie założenia programu PROW 2007-2013 realizują ideę zrównoważonego rozwoju wsi poprzez poprawę zagospodarowania przestrzennego wsi (budowa chodników wraz z oświetleniem, placów zabaw, remont domów socjalnych), oraz organizowanie imprez sportowo-rekreacyjnych, kulturalno-rozrywkowych i edukacyjnych wykorzystujących lokalne walory kulturalno-historyczne i przyrodnicze.

_____________________________________________________

Beneficjent: Gmina Pawłowice
Działanie: Odnowa i Rozwój Wsi.


LGD: Co skłoniło Państwa do aplikowania o środki w ramach PROW 2007-2013?

Damian Galusek Wójt Gminy Pawłowice: Przede wszystkim potrzeby finansowe na realizację zadań podnoszących jakość życia mieszkańców Gminy. Staramy się wykorzystać wszystkie możliwe źródła finansowania inwestycji gminnych, aplikowaliśmy o dofinansowanie w ramach innych programów operacyjnych jednakże PROW daje niepowtarzalną okazję rozwoju w szczególności w zakresie infrastruktury, kultury, sportu i rekreacji, do których dostęp na terenach wiejskich jest ograniczony.

LGD: Jakie obawy mieli Państwo przed rozpoczęciem starań o uzyskanie dofinansowania w ramach PROW 2007-2013?

Damian Galusek: Obawialiśmy się sztucznych barier związanych z udzieleniem dofinansowania, że tak jak to miało miejsce przy wdrażaniu funduszy przedakcesyjnych, procedury i dodatkowe dokumenty konieczne do uzyskania dofinansowania znacznie podnosiły wartość inwestycji. W praktyce okazało się, że w zakresie przygotowania dokumentacji, pozwoleń i postępowań przetargowych, procedury Urzędu Gminy odpowiadają wymogom Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Jednak problemem przy finansowaniu inwestycji może być w szczególności czas upływający od momentu złożenia wniosku do podpisania umowy o dofinansowanie i uzyskania pieniędzy. Dlatego też, tak jak to miało miejsce przy realizacji placu zabaw oraz placu ćwiczeń wysiłkowych przy Osiedlowym Domu Kultury w Pawłowicach oraz wymianie nawierzchni boiska przy SP nr 2 w Pawłowicach, najpierw zrealizowaliśmy inwestycję, a dopiero później wystąpiliśmy o refundację poniesionych kosztów inwestycji.

LGD: Jakie największe trudności napotkali Państwo starając się o wsparcie finansowe?

Damian Galusek: Składając wniosek o dofinansowanie należy być przygotowanym na spełnienie warunków określonych w konkursie. Chcąc uzyskać dofinansowanie godzimy się na wymagania związane z przygotowaniem dokumentacji czy kontrolą zewnętrzną. Nie stwarzają one jednak dla gminy jakichś szczególnych utrudnień, gdyż procedury funkcjonujące w naszym Urzędzie spełniają wymogi prawne i formalne programów unijnych.


LGD: Jak oceniają Państwo dotychczasową współpracę z LGD „Ziemia Pszczyńska"?


Damian Galusek: Oceniając współpracę z różnymi organizacjami i instytucjami uważam, że wszystko zależy od ludzi reprezentujących i pracujących w danej instytucji, dlatego w przypadku LGD „Ziemia Pszczyńska" współpracę oceniam bardzo dobrze, ponieważ kontakt iwspółpraca zarówno z Panią Prezes Sylwią Pająk - Figulą jak i z biurem, kierowanym przez Panią Aleksandrę Jeleń, są na wysokim poziomie.


LGD: Jak oceniają Państwo współpracę z instytucją wdrażającą?


Damian Galusek: Jako jednostka samorządu terytorialnego nie mieliśmy do tej pory żadnych problemów w kontaktach
z Wydziałem Terenów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego. Wynika to, jak już wspominałem ze stosowania procedur w Urzędzie Gminy, jednakże inni beneficjenci jak osoby fizyczne, stowarzyszenia i podmioty gospodarcze czasami skarżą się na nadmierne wymogi dotyczące dostarczania różnych dokumentów, potwierdzenia zasadności i wysokości poniesionych kosztów oraz długiego czasu weryfikacji oraz przekazania dofinansowania.

LGD: Czy w przyszłości planują Państwo złożyć kolejny wniosek o dofinansowanie?

Damian Galusek: Tak, planujemy jeszcze realizować projekty w ramach PROW zarówno poprzez LGD „Ziemia Pszczyńska" jak również w konkursach ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski. W tym roku złożyliśmy już dwa wnioski w ramach działania „Podstawowe usługi dla ludności i gospodarki wiejskiej" - na budowę targowiska oraz kanalizacji sanitarnej. Wnioskowane dofinansowanie dla każdej z tych inwestycji to 1 mln zł. W ramach LGD „Ziemia Pszczyńska" złożyliśmy również wniosek na budowę placu ćwiczeń wysiłkowych w Krzyżowicach.


LGD: Jakich rad mogą Państwo udzielić wszystkim tym, którzy dopiero myślą o aplikowaniu o środki w ramach PROW 2007-2013?

Damian Galusek: Nie bać się, analizować możliwości pozyskania finansów i zmierzyć się z tym wyzwaniem. Jednocześnie radzę szybko działać, gdyż pozostały do ogłoszenia ostatnie już konkursy, które zostaną ogłoszone w drugiej połowie tego roku. Dlatego należy zdecydować się i przygotować wniosek, ale najpierw skonsultować w biurze LGD pomysł i możliwość uzyskania dofinansowania ze środków PROW.


LGD: W jaki sposób i w jakim stopniu, na podstawie Państwa przykładu, założenia programu PROW 2007-2013 realizują ideę zrównoważonego rozwoju wsi?

Damian Galusek: Założenia programu PROW 2007-2013 w dużym stopniu przyczyniają się do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich. Przede wszystkim wspierają one działania podnoszące jakość życia mieszkańców wsi poprzez dofinansowanie projektów w zakresie kultury, sportu i rekreacji, rozwijając infrastrukturę komunalną oraz inicjując wydarzenia społeczno-kulturalne. W przypadku naszej gminy otrzymaliśmy już dofinansowanie na budowę placu zabaw dla dzieci, placu ćwiczeń wysiłkowych oraz boiska ze sztuczną nawierzchnią. Rozliczyliśmy również dofinansowanie w zakresie gospodarki wodno-ściekowej na inwestycję obejmującą budowę kanalizacji sanitarnej, przebudowę stopnia mechanicznego oczyszczalni ścieków oraz rurociągu tłocznego. Dofinansowanie z PROW, uzyskane przez Gminę Pawłowice w latach 2007-2013, wyniosło prawie 3 mln. złotych. Jest to dowód na to, że warto się interesować i starać o dofinansowanie projektów, bowiem najbardziej zyskują na tym mieszkańcy.

____________________________________________________

Beneficjent: Gmina Suszec

Działanie: Odnowa i Rozwój Wsi

Tytuł operacji: Utoworzenie terenu rekreacyjnego wraz z budową Skate-Parkuw Suszcu

LGD: Skąd pomysł stworzenia Skateparku w gminie Suszec?

Marian Pawlas - wójt Gminy Suszec: Pomysł powstania skateparku powstał dzięki oddolnej inicjatywie młodzieży z terenu gminy Suszec. Młodzież przy wsparciu Pana Sołtysa Tadeusza Paszka przygotowała petycję, która trafiła do rozparzenia przez Radę Gminy Suszec i spotkała się z uznaniem władz naszej gminy. Potem rozpoczął się okres przygotowania projektu, uzyskania stosownych pozwoleń i realizacji inwestycji. Efekty można już obejrzeć przy ul. Ogrodowej w Suszcu (obok Gminnego Ośrodka Kultury). Serdecznie zapraszamy miłośników aktywnych form spędzania wolnego czasu.

LGD: Jak oceniają Państwo dotychczasową współpracę Stowarzyszeniai Gminy Suszec, jako członka założyciela? Największe wady i zalety.


Marian Pawlas - wójt Gminy Suszec: Współpraca z LGD układa się bardzo pomyślnie. Jako jedni z założycieli LGD znamy tą organizację i jej cele, które w dużej mierze pokrywają się z celami naszej Gminy. Umożliwia nam to aplikowanie o środki finansowe na realizację projektów zarówno infrastrukturalnych (skatepark, parking, zakup telebimu) jaki miękkich (przygotowanie folderu promocyjnego, wydanie książek). Z działalności LGD korzystają także organizacje działające na terenie gminy Suszec, rolnicy i przedsiębiorcy. W ogłaszanych naborach wniosków, osoby zamieszkujące naszą gminę wykazują dużą przedsiębiorczość, co jest postawą godną naśladowania. Ciężko dopatrywać się wad związanych z dotychczasową współpracą z LGD.

LGD: Jakie możliwości realizacji przyszłych przedsięwzięć widzą Państwo we współpracy z LGD?


Marian Pawlas - wójt Gminy Suszec: W najbliższych konkursach w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi" chcemy złożyć wnioski o dofinansowanie: budowy parkingu i placu zabaw w miejscowości Kryry oraz budowy boiska z trawy syntetycznej przy Szkole Podstawowej w Rudziczce. Ponadto, jeśli w przyszłym okresie programowania będzie taka możliwość, będziemy także składać wnioski w ramach tzw. Małych Projektów na realizację mniejszych inwestycji.

LGD: Czy dotychczasowe realizowane przez Stowarzyszenie idee powinny być w nowym okresie kontynuowane czy widzą Państwo potrzebę zmiany priorytetów w Lokalnej Strategii Rozwoju Stowarzyszenia?


Marian Pawlas - wójt Gminy Suszec: Poza ogłaszaniem i organizacją naborów wniosków o dofinansowanie i ich oceną, LGD zajmuje się również realizacją projektów współpracy, które bardzo angażują mieszkańców powiatu pszczyńskiego, w tym gminy Suszec (np. projekt Kreator). Przy współpracy z gminami powiatu pszczyńskiego powstaje już nowy projekt siłowni zewnętrznych, których koszty zakupu i montażu pokryje LGD.
Lokalna Strategia Rozwoju przez te 4 lata funkcjonowania LGD ewoluowała i jej zapisy stały się bardziej dostosowane do potrzeb wnioskodawców oraz do specyfiki obszaru powiatu pszczyńskiego. Na pewno pojawią się propozycje zmian, bowiem w obecnych czasach należy być elastycznym i na bieżąco reagować na zmiany, które zachodzą w otoczeniu.

____________________________________________________

Beneficjent: Gmina Pszczyna

Działanie: Odnowa i rozwój wsi, małe projekty

LGD: Dotychczas złożyli Państwo 13 wniosków za pośrednictwem LGD, w tym 6 w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi" oraz 7 wniosków w ramach tzw. małych projektów. Na jakim etapie rywalizacji znajdują się wymienione wnioski?

Dariusz Skrobol: Część wniosków już udało się zrealizować. Mam tu na myśli modernizację placu zabaw w Piasku, organizację kursu żeglarskiego czy wydanie publikacji, którą możemy się chwalić. Podobnego wydawnictwa nie ma. Wspaniały pomysł i realizacja pozwoliły przygotować publikacje dla uczniów szkół podstawowych poruszających tematykę i wiedzę na temat małej ojczyzny. Kończymy realizację dwuetapowego projektu Serce Wsi. Na rok 2014 mamy podpisane umowy w sprawie przebudowy ogrodzenia boiska sportowego w sołectwie Jankowice. Zrealizujemy ogrodzenie ogólnodostępnego boiska wraz z piłkochwytami w sołectwie Wisła Mała, a także przeprowadzimy remont wielofunkcyjnych i ogólnodostępnych boisk sportowych w sołectwach Ćwiklice, Poręba i Rudołtowice".

LGD: Czym kierowali się Państwo sporządzając wnioski?

Dariusz Skrobol: Każdy wniosek, który otrzyma wsparcie realizowany jest z myślą o mieszkańcach naszej gminy. Szukamy wszelkich możliwości, żeby mieszkańcom ułatwić życie. Duża pomoc skierowana została w kierunku wsi. Pszczyna jest gminą miejsko-wiejską z dwunastoma sołectwami, dlatego złożyliśmy wiele wniosków i skorzystaliśmy ze wsparcia unijnego. Większość projektów dotyczy rozbudowy bazy rekreacyjno-sportowej, a także inwestycji w infrastrukturę. Naczelną zasadą jest poprawa jakości życia i uważam, że to realizujemy.

LGD: Mają Państwo spore doświadczenie zarówno w przygotowaniu wniosków jak i dalszej realizacji. Proszę określić jaki etap sięgania po unijne wsparcie jest państwa zdaniem najtrudniejszy, a który najprostszy?

Dariusz Skrobol: Zdecydowanie najtrudniejszym etapem jest skomplikowana procedura przygotowania wniosku i aplikowania o środki. Wymagane są od nas dokumenty, których w fazie pomysłu nie posiadamy. Złożenie wniosku wiąże się ze zleceniem wymaganych projektów technicznych, za które gmina musi płacić, nie wiemy jednak czy dostaniemy dotację. Bez tego jednak nie można ubiegać się o finansowanie. Posiadając pełną i precyzyjną dokumentację techniczną faza realizacji wydaje się najprostszym etapem. Każdy projekt należy jednak rozpatrywać indywidualnie.

LGD: Czy uważają Państwo, że działalność Stowarzyszenia LGD „Ziemia Pszczyńska" jest instytucją potrzebną społeczeństwu pozytywnie oddziałująca na mieszkańców? Jeżeli tak, w jaki sposób?

Dariusz Skrobol: Działalność Stowarzyszenia LGD „Ziemia Pszczyńska" jest bardzo potrzebna. Możliwość pozyskania środków mobilizuje i aktywizuje do działania. Stowarzyszenie samo realizuje wiele projektów, dzięki czemu bezpośrednio angażuje mieszkańców. Tak było chociażby w przypadku projektu Kreator. Do dzisiaj pamiętam stoisko z wyrobami rękodzielnictwa. Przykładów można mnożyć wiele. Organizacja biesiad, spotkań kulinarnych, konkursów dla dzieci i młodzieży. Współpraca Urzędu Miejskiego z LGD przynosi wiele korzyści mieszkańcom. Wspieramy bieżącą działalność stowarzyszenia. Wzięliśmy na siebie koszty utrzymania siedziby LGD. Będziemy oczywiście w dalszym ciągu konsekwentnie i mam nadzieję z dalszymi sukcesami, starać się o nowe środki. Cenię sobie pomoc w zakresie konsultacji oraz wsparcia eksperckiego, ponieważ korzystamy z możliwości, jakie proponuje nam Stowarzyszenie.

strony www
Unia Europejska
Ministerstwo Rolnictwa
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
PROW śląskie
Kreator
FESTIWAL POLEKU
Bee Friends
Akademia Ziemi Pszczyńskiej
Stacja Regeneracja
EDU PARK
© 2011-2024 LGD Ziemia Pszczyńska Wszelkie prawa zastrzeżone.