Go to: tresc | menu

STOWARZYSZENIE Lokalna Grupa Działania "Ziemia Pszczyńska"

  • Powiat pszczyński
  • Suszec
  • Miedźna
  • Pawłowice
  • Goczałkowice-Zdrój
  • Pszczyna
  • Kobiór
  • Bojszowy
  • Orzesze
  • Wyry
  • Bieruń
  • Ornontowice
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przewidywany wynik operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

new8zachód słońca A. Siudyżubry i dąb K. Sektarybitwy K. Sektastudzionka rzepak J.Cisło

Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Beneficjent: Marek Goraus
Działanie: Różnicowanie w Kierunku Działalności Nierolniczej

LGD: Ile wniosków o przyznanie pomocy do tej pory złożył Pan za pośrednictwem LGD „Ziemia Pszczyńska"? Czego dotyczyły te projekty?


Marek Goraus: Złożyłem dwa wnioski. Pierwszy dotyczył zakupu siewnika do kukurydzy a drugi zakupu pługa . Obydwa wnioski dotyczyły działania „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej".

LGD: Czy ubiegał się Pan o środki w ramach PROW, bezpośrednio w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa? Jeżeli tak, w ramach jakiego działania/jakich działań?

Marek Goraus: Tak ubiegałem się również o środki bezpośrednio z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa także w ramach działania: „Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej" . Otrzymałem dofinansowanie na projekt dotyczący zakupu ciągnika i opryskiwacza.


LGD: Czy współpraca z LGD „Ziemia Pszczyńska" spełniała Pana oczekiwania? W jakim stopniu? Jeżeli nie, co było tego przyczyną? Czy widzi Pan jakieś rozwiązania usprawniające przyszłą współpracę?

Marek Goraus: Współpraca z LGD spełniła wszystkie moje oczekiwania i jestem z niej zadowolony.

LGD: Czy w przyszłości planuje Pan realizację kolejnych projektów finansowanych w ramach PROW za pośrednictwem LGD „Ziemia Pszczyńska?"

Marek Goraus: Oczywiście jeżeli będą środki na takie cele jakie są mi potrzebne bardzo chętnie z nich skorzystam.

____________________________________________________

Beneficjent: Róża Opołka
Działanie: Różnicowanie w Kierunku Działalności Nierolniczej.


LGD: Jakie obawy miała Pani przed rozpoczęciem starań o uzyskanie dofinansowania w ramach PROW 2007-2013?


Róża Opołka: Największą obawę przed rozpoczęciem starania się o uzyskanie dofinansowania w ramach PROW 2007-2013 było napisanie wniosku i zorganizowanie pieniędzy na zakup sprzętu. Jednak trzeba mieć 250 tyś złotych.

LGD: Jakie największe trudności napotkała Pani starając się o wsparcie finansowe?

Róża Opołka: Największym problemem był kredyt hipoteczny w Banku Spółdzielczym. Dostarczenie wszystkich dokumentów, wypis z ksiąg wieczystych, zaświadczenie o dochodach, spis posiadanych ruchomości, struktura zasiewów, posiadanych zapasów płodów rolnych.


LGD: Jak ocenia Pani dotychczasową współpracę z LGD „Ziemia Pszczyńska"?

Róża Opołka: Dotychczasową współpracę z LGD „Ziemia Pszczyńska" oceniam bardzo dobrze.Kompetencja pracowników, fachowość w doradztwie i miła obsługa jest przy każdej wizycie w biurze.

LGD: Jakich rad może Pani udzielić wszystkim, tym którzy dopiero myślą o aplikowaniu o środki w ramach PROW 2007-2013?

Róża Opołka: Tych, którzy myślą o pozyskaniu środków w ramach PROW namawiałabym do złożenia wniosku. Początkowo wydaje się to trudne do realizacji. Gromadzenie potrzebnej dokumentacji przebiega dość sprawnie i szybko, przy pomocy urzędników. Przewidywane trudności można pokonać.


LGD: W jaki sposób i w jakim stopniu, na podstawie Pani przykładu, założenia programu PROW 2007-2013 realizują ideę zrównoważonego rozwoju wsi?

Róża Opołka: Jednym z założeń zrównoważonego rozwoju wsi jest dostępność wszelkiego rodzaju usług. Założenie firmy usługowej mającej na celu wspomaganie produkcji roślinnej w tak rolniczej gminie jak Miedźna jest przykładem założeń programu PROW 2007-2013 realizującego ideę zrównoważonego rozwoju wsi.

____________________________________________________

Beneficjent: Małgorzata Zachraj

Działanie: Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej

Tytuł: „Rozszerzenie zakresu prowadzonej działalności pozarolniczej poprzez zakup nowych maszyn rolniczych na cele wynajmu".

LGD: Złożyła Pani wniosek o dofinansowanie za pośrednictwem Stowarzyszenia LGD „Ziemia Pszczyńska". Proszę krótko scharakteryzować czego dokładnie dotyczy?

Małgorzata Zachraj: Wniosek, który złożyłam dotyczył dofinansowania zakupu maszyn umożliwiających wprowadzenie nowoczesnej technologii przygotowania gleby i siewu zbóż, rzepaku oraz soi, w wniosku znalazła się również maszyna która umożliwi utrzymanie czystości obszarów zielonych wokół pól i gospodarstw rolnych.


LGD: W jaki sposób wg Pani, środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej wpływają na rozwój obszarów wiejskich? Co dzięki nim zyskuje wieś?


Małgorzata Zachraj: Środki finansowe pochodzące z Unii Europejskiej mają duże znaczenie. Dzięki tym środkom w gospodarstwach rolnych rolników zainteresowanych wynajmem maszyn, możemy stosować nowe technologie uprawy gleby i siewu.

LGD: Czy podczas ubiegania się o dofinansowanie napotkała Pani na jakieś trudności? Jeśli tak, to czym były one spowodowane?


Małgorzata Zachraj: Przygotowanie wniosku i w późniejszym czasie jego realizacja nie stanowiły problemu Dzięki wiedzy i doświadczeniu wielu osób między innymi pracowników LGD, firm doradczych uzyskanie dofinansowania przebiegło sprawnie cel został osiągnięty.

LGD: Czy zachęciłaby Pani przyszłych beneficjentów do składania wniosków za pośrednictwem LGD? Jakich rad może Pani udzielić?

Małgorzata Zachraj: Dofinansowanie w wielu programach siega często 50% poniesionych nakładów, zatem jest oczywistym że po określeniu potrzeb otoczenia i własnych, mając pomysł należy sięgnąć po środki unijne. Z jakich programów chcemy skorzystać na realizację pomysłu, proponuje uzyskać odpowiedź na nurtujące nas pytanie w LGD w Pszczynie.

 

 

 

 

strony www
Unia Europejska
Ministerstwo Rolnictwa
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
PROW śląskie
Kreator
FESTIWAL POLEKU
Bee Friends
Akademia Ziemi Pszczyńskiej
Stacja Regeneracja
EDU PARK
© 2011-2024 LGD Ziemia Pszczyńska Wszelkie prawa zastrzeżone.