Go to: tresc | menu

STOWARZYSZENIE Lokalna Grupa Działania "Ziemia Pszczyńska"

 • Powiat pszczyński
 • Suszec
 • Miedźna
 • Pawłowice
 • Goczałkowice-Zdrój
 • Pszczyna
 • Kobiór
 • Bojszowy
 • Orzesze
 • Wyry
 • Bieruń
 • Ornontowice
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przewidywany wynik operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

lgd 4Lgd 9zachód słońca A. Siudyrybitwy K. Sektastaw Dulnik Góra
Projekt dla Seniorów

Projekt dla Seniorów

Czwartek, 23 lipca 2020 r.

W województwie śląskim realizowany jest projekt Śląska Akademia Senior@, dedykowany osobom w wieku 65+.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020, Oś priorytetowa III: 3.1 Działania szkoleniowe na rzecz rozwoju kompetencji cyfrowych. Realizatorem projektu jest Fundacja Partycypacji Społecznej z siedzibą w Poznaniu. Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich. Dofinansowanie projektu z UE 15.297.440,00 zł.
Zajęcia w ramach projektu Śląska Akademia Senior@ realizowane są od 24 września 2018 roku i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Do tej pory zostały przeprowadzone w ponad 80 miejscowościach w województwie śląskim, a trenerzy przeszkolili już 3000 uczestników. Projekt potrwa trwa do końca 2020 roku.
W trosce o bezpieczeństwo Seniorów, Fundacja Partycypacji Społecznej w ramach projektu Śląska Akademia Senior@ wprowadziła możliwość odbywania szkoleń zdalnych (on-line), wychodząc tym samym naprzeciw sytuacji związanej z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 i koniecznością pozostawania Seniorów w domach.
Zdecydowana większość Grup, które do czasu wprowadzenia obostrzeń realizowały zajęcia w formie stacjonarnej obecnie realizują je on-line. Już w marcu, ponad 170 Studentów podjęło się uczestnictwa w szkoleniach zdalnych przygotowanych przez Fundację, dzięki czemu tylko w ciągu pierwszym miesiącu pandemii przeprowadzono łącznie ponad 116 godzin szkoleń on-line. Ponad 300 nowych Studentów podjęło się uczestnictwa w szkoleniach zdalnych przygotowanych przez Fundację, w tym momencie otwartych jest już ponad 30 nowych grup całkowicie zdalnych, a przeprowadzona liczba godzin szkoleniowych przekracza 1000.
Na bazie aktualnego doświadczenia została uruchomiona otwarta rekrutacja i możliwość szkoleń zdalnych dla nowych grup. Proces został w pełni dopracowany od strony formalnej (m.in. rekrutacja do projektu, przekazywanie tabletów etc.) i technicznej (platforma do przeprowadzania kursu etc.), a założenia projektu pozostają bez zmian: darmowe szkolenia dla seniorów powyżej 65 roku życia i tablet na własność po ukończeniu kursu.
Celem projektu jest w tym momencie wsparcie Seniorów w dobie pandemii i wynikającej z tego faktu maksymalnej izolacji osób starszych, co dla wielu z nich może skutkować traumą. Wspólne spotkania w formie on-line z pewnością prowadzą do poprawy kondycji psychicznej Seniorów, co zweryfikowaliśmy w trakcie aktualnie prowadzonych szkoleń zdalnych.
10-osobowe grupy uczą się obsługi laptopów, tabletów, czy smartfonów, zdobywając umiejętności poruszania się w internecie, a dzięki temu zyskują dostęp do usług, informacji i social media. Uczestnicy projektu uczą się co można zyskać dzięki e-receptom, a także jak bezpiecznie i wygodnie płacić rachunki, czy dokonywać zakupów przez internet z dostawą do domu. Studenci poznają dokładnie także nowe aplikacje (np. Messengera i WhatsAppa), które mogą ułatwić im kontakt z rodziną przy pomocy otrzymanego na zakończenie kursu tabletu. Szkolenia prowadzą wyspecjalizowani Trenerzy, przygotowani do pracy z osobami starszymi, wykorzystując odpowiednie metody szkoleniowe. Kurs obejmuje 60 lub 90 godzin, które realizuje się w trakcie kilkunastu spotkań.

Proces rekrutacji do grup zdalnych:
• Zainteresowane osoby proszone są o kontakt pod numerem telefonu: 577 888 627, 575 888 964 lub 32 496 94 88 w celu uzyskania szczegółowych informacji.
• W trakcie rozmowy z Koordynatorem należy podać adres mailowy, na który zostaną wysłane dokumenty: (formularz rekrutacyjny wraz z załącznikami).
• Otrzymane dokumenty wypełnione przez kandydata na Uczestnika należy w formie skanu lub zdjęcia odesłać drogą mailową, a następnie nadać do Biura Fundacji w Chorzowie w wersji papierowej.
• Zgłoszenia będą weryfikowane w procesie rekrutacji, zgodnie z regulaminem.
• Osoby zainteresowane otrzymują informację zwrotną.
• Liczba miejsc jest ograniczona.

Kto może wziąć udział w grupach zdalnych:
• - Osoby, które ukończyły 65 rok życia,
• - zamieszkujące na terenie gminy deklarującej przystąpienie do projektu (lista gmin: cyfrowy-slask.com ), w tym Gminy Pszczyna, Kobiór, Pawłowice, Miedźna, (Bojszowy i Wyry)
• - posiadające dostęp do sprzętu umożliwiającego realizacje szkoleń zdalnych.

Wymagania dot. sprzętu i internetu są bardzo podstawowe.
Komputer: minimum dwurdzeniowy procesor + 2GB ramu (rekomendowane 4 rdzenie i 4GB ramu); mikrofon, głośniki (wbudowane lub zewnętrzne). Rekomendowana kamerka internetowa (wbudowana lub zewnętrzna).
System operacyjny oraz oprogramowanie: Windows 7 (i wyżej) oraz przeglądarka internetowa Google Chrome lub Mozilla Firefox.
Dostęp do internetu (minimum 0.5Mbit/sek upload oraz minimum 1Mbit/sek download).
Uwaga: Jest też możliwość uczestniczenia w zajęciach na platformie używając tabletów.

Co można zyskać:
• Bezpłatne szkolenia kompetencji cyfrowych.
• Praktyczne, nowe umiejętności obsługi: telefonu, komputera, internetu.
• Grupowe działania animacyjne.
• Certyfikat udziału w projekcie.
• TABLET NA WŁASNOŚĆ.

Nie jest wymagane jakiekolwiek minimum wiedzy, ponieważ grupy będą tworzone na zróżnicowanym poziomie. Udział mogą wziąć osoby, które do tej pory w ogóle nie korzystały ze smartfonów, komputerów/laptopów czy tabletów, a sprzęt na czas zajęć udostępni im rodzina (możemy logować się do platformy szkoleniowej za pomocą jednego kliknięcia skrótu z pulpitu),  do wzięcia udziału zachęca się również osoby na co dzień korzystające w różnej formie z podanych narzędzi, aby mogły one uzyskać nowe, przydatne umiejętności w odpowiedzi na aktualne potrzeby.
Na wszelkie pytania i wątpliwości z przyjemnością odpowiedzą nasi doświadczeni Koordynatorzy pod numerem telefonu: 577 888 627, 575 888 964 lub 32 496 94 88.
W załączeniu znajdą Państwo plakat projektu. Informacje nt. projektu znajdują się również na profilu: www.facebook.com/cyfrowy.slask

 

Pliki do pobrania

powrót
strony www
Unia Europejska
Ministerstwo Rolnictwa
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
PROW śląskie
Kreator
FESTIWAL POLEKU
Bee Friends
Akademia Ziemi Pszczyńskiej
© 2011-2020 LGD Ziemia Pszczyńska Wszelkie prawa zastrzeżone.