Go to: tresc | menu

STOWARZYSZENIE Lokalna Grupa Działania "Ziemia Pszczyńska"

  • Powiat pszczyński
  • Suszec
  • Miedźna
  • Pawłowice
  • Goczałkowice-Zdrój
  • Pszczyna
  • Kobiór
  • Bojszowy
  • Orzesze
  • Wyry
  • Bieruń
  • Ornontowice
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przewidywany wynik operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

new8zachód słońca A. Siudyżubry i dąb K. Sektarybitwy K. Sektastudzionka rzepak J.Cisło

Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Beneficjent: Barbara Wróbel

Działanie: Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

LGD: W naborze ogłoszonym przez LGD, Pani wniosek uzyskał rekomendacje do dofinansowania w ramach działania Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw, czego dotyczył Pani projekt?


Barbara Wróbel: Projekt dotyczył stworzenia firmy zajmującej się walką z zagrzybieniem w budynkach mieszkalnych i użyteczności publicznej, jak również usuwaniem z pomieszczeń wszelkiego typu bakterii, wirusów, roztoczy oraz nieprzyjemnych zapachów, głownie
w żłobkach, przedszkolach i szkołach. Zamierzeniem naszej firmy było zmniejszenie zachorowalności w wyżej wymienionych placówkach ,co jak wiadomo jest do dziś wielkim problemem.


LGD: Na jakim etapie realizacji obecnie znajduje się Pani wniosek? Czy jest już rozliczony, czy może jest Pani w trakcie ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów?


Barbara Wróbel: W chwili obecnej jestem na etapie ubiegania się o zwrot poniesionych kosztów.


LGD: Czy jako przedsiębiorca, uważa Pani że środki w ramach PROW 2007-2013, mogą mieć istotne znaczenie na poprawę warunków zatrudnienia i prowadzenia działalności gospodarczych na obszarach wiejskich?


Barbara Wróbel: Uważam, że środki w ramach PROW 2007-2013 mają istotne znaczenie na poprawę warunków zatrudnienia i prowadzenie działalności gospodarczej na obszarach wiejskich i są jak najbardziej potrzebne, aby umożliwić (pomóc) w realizacji, często, ciekawych i potrzebnych projektów.


LGD: Czy dostrzega Pani jakieś słabe punkty programu, które
w następnym okresie programowania powinny zostać usprawnione?


Barbara Wróbel: Uważam, że można by było nieco uprościć procedury ubiegania się o dofinansowanie.

___________________________________________________

Beneficjent: Piotr Harazin

Działanie: Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw

Tytuł: „Zakup urządzeń i narzędzi niezbędnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług ogrodniczych"

LGD: Ubiegał się Pan o dofinansowanie projektu pn: „ Zakup urządzeń i narzędzi niezbędnych do rozpoczęcia działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług ogrodniczych",
z czego wynikła taka potrzeba?


Piotr Harazin: Potrzeba dofinansowania projektu wynikała z tego, że dopiero rozpoczynałem działalność gospodarczą przy prowadzeniu której posiadanie urządzeń i narzędzi ogrodniczych jest niezbędne, a pozyskane środki finansowe, mogłem przeznaczyć na dalsze inwestycje i rozwój swojej działalności.


LGD: Czy wiele osób korzysta z Pana usług? Jest Pan zadowolony z własnej działalności gospodarczej?


Piotr Harazin: Muszę szczerze przyznać, że jak na pierwszy rok działalności, nie sądziłem, że będę miał tak wiele zleceń i to głównie z polecenia osób u których świadczyłem dotychczas moje usługi ogrodnicze. Jestem zadowolony i odczuwam satysfakcję z dotychczasowej działalności, a zarazem motywuje mnie to do dalszych działań w kierunku rozwoju firmy i świadczenia dodatkowych usług.


LGD: Co podczas starania się o dofinansowanie było dla Pana najtrudniejsze?

Piotr Harazin: W całym procesie ubiegania się o dofinansowanie, najwięcej poświęcenia wymagało zgromadzenie całej dokumentacji, związanej ze składanym wnioskiem o przyznanie pomocy. Bardzo ważna była jakość złożonej dokumentacji, wymagano bowiem wielu załączników, starannie sporządzonych na formularzach lub według wzorów udostępnianych przez ARiMR. Istotne było właściwe udokumentowanie poniesionych kosztów kwalifikowanych, ponieważ konsekwencją w przypadku wystąpienia różnic pomiędzy wnioskowaną a zrealizowaną kwotą płatności, mogło być zmniejszenie dofinansowania.


LGD: Czy uważa Pan, że działalność Stowarzyszenia LGD „Ziemia Pszczyńska" oddziałuje na społeczność lokalną ? Jeśli tak to w jaki sposób?

Piotr Harazin: Uważam, że działalność Stowarzyszenia LGD „Ziemia Pszczyńska" w istotny sposób oddziałuje na społeczność lokalną. Stowarzyszenie wspiera inicjatywy mające na celu promowanie obszarów wiejskich, pobudzając aktywność społeczności lokalnych. Każdy mieszkaniec może wyrazić swoje zdanie, na temat pomysłów na zwiększenie szans rozwojowych regionu. Dodatkowo bardzo ważnym aspektem jest to, iż pracownicy Stowarzyszenia bardzo aktywnie angażują się w pomoc wnioskodawcom, którzy mogą do Biura LGD zwracać się z prośbą
o udzielenie potrzebnych informacji, na każdym etapie realizacji projektu.

_____________________________________________________

Beneficjent: Justyna Kołodziej

Działanie: Tworzenie i rozwój mikroprzedsiebiorstw

Tytuł: „Remont i adaptacja lokalu usługowego oraz zakup niezbędnego sprzętu celem utworzenia przedsiębiorstwa oferującego szeroki zakres usług fryzjerskich".

LGD: Co było powodem złożenia przez Panią wniosku o dofinansowanie za pośrednictwem LGD?

Justyna Kołodziej: Powodem było otrzymanie dofinansowania, duże prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia wniosku (lokalny zasięg), pomoc w uzupełnieniu wniosku i biznesplanu.


LGD: Na jakim etapie realizacji jest obecnie Pani wniosek?


Justyna Kołodziej: Aktualnie jestem na etapie oczekiwania na przelew z ARIMR-u. Wszystkie działania związane z inwestycją są ukończone, wszelkie odbiory i pozwolenia również, jestem także po kontroli z ARIMR-u dotyczącej sprawdzenia zgodności zakupionego sprzętu z zakresem rzeczowo finansowym zawartym w umowie o dofinansowanie.


LGD: Wiemy, że ma Pani porównanie jeśli chodzi o składanie wniosku za pośrednictwem naszego Stowarzyszenia a bezpośrednio do ARMIR-u. Proszę o podsumowanie w tej kwestii.


Justyna Kołodziej: Najważniejszą różnicą jest zasięg działania... składając wniosek bezpośrednio do ARIMR okazuje się że miejsc na pozytywnie rozpatrzone wnioski jest bardzo dużo jednak ilość składanych tak wniosków jest ogromna i prawdopodobieństwo pozytywnego rozpatrzenia jest niestety niewielkie, natomiast w LGD sprawa wygląda odwrotnie... LGD ma z góry określoną liczbę wniosków przechodzących dalej natomiast lokalny zasięg sprawia że samych wniosków jest stosunkowo niewiele co owocuje dużym prawdopodobieństwem przejścia do kolejnych etapów. Ponadto pomoc LGD w wypełnianiu wniosku.


LGD: Co było dla Pani najtrudniejsze „w drodze" po fundusze unijne?


Justyna Kołdziej: Na pewno sam wniosek i biznesplan. Gdyż okazało się że mimo pozytywnej weryfikacji wniosku przez LGD, ARIMR znalazł ogromną ilość nieścisłości i błędów wynikających z jakichś regulaminów których nigdzie niema. Np. to że starałam się o dofinansowanie na sprzęt, remont i adaptację lokalu... w pierwszej poprawce od ARIMR okazało się że muszę im przedstawić kosztorysy inwestorskie odnośnie remontu... naprawdę sporo załatwiania było bo takie kosztorysy wykonuje się do przetargów na duże inwestycje, dodatkowo nie są one za darmo... z trudem załatwiłam te dokumenty i wysłałam do ARIMR-u. W odpowiedzi dostałam informacje że dalej coś jest nie tak i muszę się osobiście stawić w siedzibie w Częstochowie... oczywiście znów dodatkowe koszty... a gdy tam pojechałam i rozmawiałam z jednym z dyrektorów okazało się że w jakimś regulaminie jest napisane że jak mam dom mieszkalno-usługowy i część mieszkalna ma większą powierzchnię niż usługowa to nie mogę na remont otrzymać środków i musiałam zrezygnować ze wszystkiego co było związane z remontem, a to wiązało się z wypełnianiem od nowa całego wniosku i biznesplanu. Oprócz tej sytuacji było jeszcze kilka podobnych a do Częstochowy musiałam pojechać aż 4 razy tylko po to żeby w razie kolejnych nieścisłości można było jeszcze je poprawić gdyż wysłanie dokumentów pocztą zamykało drogę poprawek. Sytuacja załamująca jednak osoby z ARIMR-u prowadzące moje dokumenty były naprawdę miłe i chętne do pomocy. Największą satysfakcję sprawiło mi to że przy kontroli z ARIMR kontrolerzy byli pełni podziwu że sama poradziłam sobie z tym wnioskiem, gdyż prawdopodobnie większość osób korzysta z pomocy firm zajmujących się wypełnianiem takich dokumentacji.


LGD: Czy jeśli jeszcze raz miałaby Pani szansę ubiegania się o pomoc finansowa z Unii to czy ponownie zdecydowałaby się Pani? Jeśli tak to czego dotyczyłoby działanie?/ jeśli to jakie są tego powody?


Justyna Kołodziej: Oczywiście że tak. Po przejściach z w/w wnioskiem jestem pewna że już żaden wniosek i żadne inne dokumenty nie sprawią mi trudności. Kolejne moje działanie na które będę starała się o dofinansowanie będzie dotyczyło rozwoju firmy i utworzenia nowych miejsc pracy a dokładniej zatrudnienia pracowników na stanowisko fryzjera i kosmetyczki.

 

 

strony www
Unia Europejska
Ministerstwo Rolnictwa
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
PROW śląskie
Kreator
FESTIWAL POLEKU
Bee Friends
Akademia Ziemi Pszczyńskiej
Stacja Regeneracja
EDU PARK
© 2011-2024 LGD Ziemia Pszczyńska Wszelkie prawa zastrzeżone.