Go to: tresc | menu

STOWARZYSZENIE Lokalna Grupa Działania "Ziemia Pszczyńska"

  • Powiat pszczyński
  • Suszec
  • Miedźna
  • Pawłowice
  • Goczałkowice-Zdrój
  • Pszczyna
  • Kobiór
  • Bojszowy
  • Orzesze
  • Wyry
  • Bieruń
  • Ornontowice
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przewidywany wynik operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

new8zachód słońca A. Siudyżubry i dąb K. Sektarybitwy K. Sektastudzionka rzepak J.Cisło

operacje własne

POLEKU slow life po naszymu

Edycja 2017

Festiwal odbył się na Ośrodku Sportów Wodnych w Łące. Wydarzenie rozpoczęło się śniadaniem na plaży, serwowanym przez Adriana Feliksa - uczestnika II edycji programu TOP CHEF, kolejno uczestnicy mogli przystąpić do udziału w różnych aktywnościach - na ośrodku dostępnych było bowiem wiele atrakcji i warsztatów nie tylko dla najmłodszych uczestników:) Podczas wydarzenia degustowano także ryby z pobliskiego Jeziora Goczałkowickiego - serwował je Marcin Czubak - finalista III edycji programu TOP CHEF. Na Ośrodku Sportów Wodnych w czasie festiwalu odbyło się także wydarzenie niecodzienne - pokaz mody - realizowany przez Aleksandrę Malczyk w ramach projektu SILESIA FOLK DESIGN. Festiwal zakończyły dwa koncerty - zespołu AVOCADO - finalistę programu X FACTOR oraz BESIDES - zwycięzcę MUST BE THE MUSIC. Całość poprowadził Paweł Zięba - pracownik Radia Piekary. Relację z tego wydarzenia mogą Państwo zobaczyć TUTAJ.

Festiwal odbył się w dniu 25 czerwca 2016 r.

 

Edycja 2018

W dniu 1 lipca 2018 roku, na terenie Skansenu Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie, odbyła się druga edycja Festiwalu POLEKU slow life po naszymu.

Na przestrzeni całego obiektu, zostały rozlokowane stoiska warsztatowe, na których uczestnicy mogli spróbować swoich sił w takich dziedzinach jak: zielarstwo, ceramika, rękodzieło czy produkcja mydełek zapachowych. Dla amatorów pszczelarstwa, Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Pszczyńskiej przygotowało wiele atrakcji na swoim stoisku. Za sprawą stoisk Fundacji PUK PUK oraz Fundacji EKON, uczestnicy wydarzenia, mogli zgłębić swoją ekologiczną wiedzę. Nie zabrakło również stoisk rękodzleniczych oraz gastronomicznych, w tym stoiska z naszym "śniadaniem POLEKU";). Kiedy każdy z uczestników znalazł już "coś dla siebie", mógł udać się do koncertowej części skansenu, gdzie wystąpiły takie zespoły jak: Runforrest, Sambor, Me myself and I oraz Sonbird.

Podczas wydarzenia przeprowadzono również quiz. 40 osób z największą liczbą prawidłowych, co warto dodać, niełatwych pytań ;), zostało nagrodzonych drobnymi upominkami.

Relację z wydarzenia mogą zobaczyć Państwo TUTAJ.

Marka Lokalna 2019 - Akademia Ziemi Pszczyńskiej

Idea Akademii zrodziła się z chęci pokazania dzieciom w okresie rozkwitu intelektualnego i poszukiwania własnych zainteresowań, szerokiego sposobu kształtowania samego siebie, swoich pasji i umiejętności. Akademia nastawiona jest na kompleksową aktywizację młodych poprzez rożnorodność zajęć pozalekcyjnych pozwalających im na poszerzanie swoich kompetencji i zaszczepiających w nich chęć poszukiwania.

Działaniom Akademii przyświeca idea Hodding'a Carter'aSą dwie trwałe rzeczy, które możemy dać w spadku naszym dzieciom: pierwsza to korzenie, druga to skrzydła"

Pilotaż Akademii Ziemi Pszczyńskiej, odbywającej się w ramach Marki Lokalnej, składał się z wykładu inauguracyjnego oraz trzech typów zajęć, wpisujących się w cele dydaktyczne akademii:

1. PIERNIKARSTWO w ramach REGIONALIZMU I BUDOWANIA TOŻSAMOŚCI

2. ZAGADNIENIA CHEMICZNO-FIZYCZNE w ramach NAUK PRZYRODNICZYCH

3. „ODPADY - NASZ WRÓG CZY PRZYJACIEL?" w ramach EKOLOGII

Inauguracja Akademii miała 18 stycznia 2019 r. Podczas uroczystości młodym adeptom wręczono pamiątkowe birety, upominki oraz indeksy, a dr. Marek Mikołajec wygłosił wykład pt. "Pytanie za milion. Jak zbudowany jest nasz rodzinny dom?"

Więcej informacji znajdą Państwo TUTAJ.

Edycja 2019

W dniu 30 czerwca na terenie Skansenu Zagroda Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie odbyła się III edycja Festiwalu POLEKU slow life po naszymu.
Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się śniadaniem, aby następnie uczestnicy, mogli przystąpić do rozmaitych działań... Wszystkie animacje i warsztaty cieszyły się Waszym sporym zainteresowaniem. Na poszczególnych stoiskach powstawały wspaniałe wyroby, od letnich i kolorowych świec żelowych, przygotowywanych pod okiem Pań z ModraSova, po piękne wyroby ze sklejki i wełny przygotowywane na stoisku Fundacja Puk Puk, ciekawych roślinnych kompozycji ze stoiska Zielona Wrona, pachnących i zdrowych wypieków przygotowywanych w Manufakturze Zdrowia, octowych mieszanek i zielarskich kompozycji czy artystycznych wyrobów rękodzielniczych. Oblegane stoisko pszczelarskie przygotowało ciekawe konkursy z "pszczelarskimi akcentami". W altanie czekały na Was misternie wykonane wyroby Talala, a w dalszej części skansenu B3 Trener Dietetyki Monika Kołosowska odpowiadała na Wasze zapytania. W międzyczasie po skansenie wędrowali uczestnicy questu, przemierzając wyznaczony szlak i odpowiadając na kolejne zagadki. Popołudniu zaś Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej wypełniła muzyka... Na scenie wystąpiły kolejno: zespół now, Hengelo oraz Tune.  Link do reportażu audiowizualnego TUTAJ.

 


Marka L
okalna 2020 - Akademia Ziemi Pszczyńskiej 

II edycja projektu odbyła się w okresie luty - październik 2020 (z przerwą związaną z pandemią). W ramach edycji odbyły się 72 godziny zegarowe zajęć w ramach trzech obszarów tematycznych:

  • przedsiębiorczość
  • psychologia
  • zajęcia prozdrowotne, w tym spotkanie z dietetykiem, pszczelarzem, zajęcia z zakresu uważność i koncentracja oraz sport to zdrowie.
Podsumomwaniem zajęć były trzy Święta Akademii - w Ornontowicach, Pszczynie oraz Bojszowach. Było to święto naszych Adeptów oraz ich rodziców. Wzięli oni udział w dodatkowych warsztatach - muzycznych oraz architektonicznych. Rodzice z kolei wzięli udział w specjalnym panelu psychologicznym. 

Więcej informacji znajdziecie Państwo TUTAJ

 

 

Edycja 2021

4 lipca już po raz czwarty spotkaliśmy się aby wspólnie celebrować niedzielne popołudnie w urokliwych zakątkach Skansenu w Pszczynie.

Wydarzenie POLEKU slow life po naszymu, odbyło się w pięknych okolicznościach przyrody i pogody - która końcem tygodnia uraczyła nas pięknym słoneczkiem.

Wydarzenie nie odbyłoby się jednak bez jego uczestników - których z roku na rok przybywa, z czego bardzo się cieszymy! W tegorocznej imprezie na przestrzeni całego dnia, skansen odwiedziło ok 1500 osób!

Na terenie całego obiektu, na odwiedzających czekało 11 stoisk animacyjno-warsztatowych z ofertą ponad 300 miejsc warsztatowych! Animacje dedykowane były całym rodzinom - stąd bardzo się cieszymy, że frekwencja była tak duża.

Podczas POLEKU niezmiennie celebrujemy również wspólny posiłek, który w tym roku jako lunch, w postaci napoju smoothie i deseru jogurtowego - cieszył podniebienia uczestników.

Po części warsztatowej przyszła pora na muzykę. W tegorocznym Festiwalu swoją twórczość zaprezentowały nam następujące zespoły - Holly Blue z Mysłowic, WEROENA z Oświęcimia, a także zespół PLESSOUND z Pszczyny. Zespoły gatunkowo zróżnicowane, jednak tworzące spójną atmosferę, tak świetnie wpisującą się w klimat miejsca i wydarzenia.

Co roku podczas festiwalu, wszyscy - nie tylko mali odkrywcy - mogą zamienić się w "poszukiwaczy skarbu", biorąc udział w grze terenowej, poznając tym samym obiekt i nasze Stowarzyszenie. Nie inaczej było i tym razem.  Podczas festiwalu odbyła się  gra terenowa - której uczestników nagrodziliśmy upominkami.  

Wideorelację z tego wydarzenia, znajdą Państwo TUTAJ

 

Marka Lokalna 2021 - Akademia Ziemi Pszczyńskiej

W połowie lipca zakończyła się warsztatowa część zajęć w ramach wakacyjnej edycji Akademii Ziemi Pszczyńskiej.

Prawie 50-ciu Adeptów w ciągu 3 tygodni zgłębiało tajniki pięciu dziedzin i dyscyplin. W tegorocznej Akademii odbyły się zajęcia chemiczno-fizyczne, dietetyczne, przedsiębiorczość, psychologia i logiczne łamigłówki i zagadki.

Oprócz udziału w różnorodnych zajęciach, bardzo nam zależało aby dzieci i młodzież rozwijały także swoje społeczne kompetencje - tak ważne w czasach różnego rodzaju izolacji i barier, powodowanych chociażby pandemią. Wierzymy zatem, że pewne umiejętności czy postawy, poznane podczas zajęć, w jakiś sposób zakiełkują i staną się przyczynkiem do dalszego rozwoju i nabywania nowych umiejętności i kompetencji naszych młodych mieszkańców.

Projekt zakończył się spotkaniem podsumowującym w dn. 1 września.

Wydarzenie zaplanowano na kilka odrębnych paneli. Pierwszy z nich rozpoczęła prelekcja naszego wyjątkowego gościa - pani Anny Marii Wesołowskiej. W spotkaniu wzięli udział wszyscy chętni, w tym grono dyrektorów, nauczycieli i pracowników oświaty, nie zabrakło także przedstawicieli samorządu.

Pani Anna Maria Wesołowska wygłosiła prelekcję nt.: „Roli szkoły i rodziny w budowaniu bezpiecznego otoczenia dzieci i młodzieży w świetle współczesnych zagrożeń". Ogrom wiedzy, niebywała charyzma oraz chęć edukowania społeczeństwa w zakresie wiedzy prawnej, to z pewnością kluczowe cechy naszego gościa, które sprawiały, że uczestnicy spotkania z zapartym tchem przysłuchiwali się prelekcji.

Zachęcamy do obejrzenia wideorelacji - TUTAJ

 

Marka Lokalna 2022 - Akademia Ziemi Pszczyńskiej

IV edycja projektu odbyła się w 2022 r. (w marcu i kwietniu odbyły się spotkania z nauczycielami). Zajęcia dla dzieci,w których udziało wzieło 35 uczesntików, realizowane były w wakacje. Zakres tematyczny dotyczył PSYCHOLOGII, PRZEDSIĘBIORCZOŚCI oraz KRYTYCZNEGO MYŚLENIA. Dodatkowo równolegle, odbywały się także panele dla rodziców z zakresu myślenia krytycznego. Tematyka ta, w zależności od grupy odbiorców, dotyczyła sposobów samodzielnej nauki i otwartego myślenia, wzmacniania i poprawy relacji z dzieckiem, w oparciu o model Jespera Juula jak również metod nowoczesnej pracy z uczniem. Jak pokazał wcześniejszy projekt AZP, spotkania nie tylko z dziećmi - uczestnikami projektu ale i z ich rodzicami oraz nauczycielami dają wymierne korzyści. W tym projekcie zdecydowano się także uwzględnić panele dla nauczycieli aby określone założenia przeprowadzić w sposób kompleksowy na lini dziecko-rodzic-nauczyciel. Dodatkowo w ramach projektu uwzględniono również koszty dostępu do specjalnej platformy, w ramach której zarówno rodzice, jak i nauczyciele, otrzymali dostęp do materiałów szkoleniowych z zakresu myślenia krytycznego. 

 

 

 

 

 

 

 

 

EDYCJA 2023

W niedzielę 25 czerwca w pszczyńskim skansenie odbyła się V edycja Festiwalu POLEKU slow life po naszymu.
Wydarzenie tradycyjnie rozpoczęło się lunchem. Następnie, odwiedzający skansen, mogli wziąć udział w szeregu dostępnych warsztatów - podczas tegorocznej edycji była to oferta 11 różnych stoisk warsztatowo-animacyjnych, w tym m.in. ekologicznych, zielarskich, rękodzielniczych, florystycznych oraz kosmetycznych.

Tradycyjnie też na uczestników POLEKU czekała mini gra terenowa, tym razem tematem przewodnim były postaci i stwory ze śląskich legend.

Festiwal zakończyły dwa koncerty muzyczne zespołu KOZIGUAR oraz Sławka Krzanowskiego z zespołem.

Wideorelację z  tego wydarzenia można obejrzeć TUTAJ.

strony www
Unia Europejska
Ministerstwo Rolnictwa
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
PROW śląskie
Kreator
FESTIWAL POLEKU
Bee Friends
Akademia Ziemi Pszczyńskiej
Stacja Regeneracja
EDU PARK
© 2011-2024 LGD Ziemia Pszczyńska Wszelkie prawa zastrzeżone.