Go to: tresc | menu

STOWARZYSZENIE Lokalna Grupa Działania "Ziemia Pszczyńska"

  • Powiat pszczyński
  • Suszec
  • Miedźna
  • Pawłowice
  • Goczałkowice-Zdrój
  • Pszczyna
  • Kobiór
  • Bojszowy
  • Orzesze
  • Wyry
  • Bieruń
  • Ornontowice
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przewidywany wynik operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

new8zachód słońca A. Siudyżubry i dąb K. Sektarybitwy K. Sektastudzionka rzepak J.Cisło

Działanie 421 Wdrażanie projektów współpracy

 

Poniżej prezentujemy realizowane przez Stowarzyszenie LGD "Ziemia Pszczyńska" projekty współpracy realizowane w partnerstwie z innymi LGD.

 

I. KREATOR I - przygotowanie 2010 rok

 

Kreatywnie Razem Eksponujemy Ambitnie Tworzone Oryginalne Rękodzieła

Stowarzyszenie LGD "Ziemia Pszczyńska" we współpracy z dwoma innymi śląskimi LGD zrealizowało etap przygotowawczy projektu KREATOR.

Celem projektu KREATOR jest odkrycie i wykorzystanie potencjału drzemiącego w twórczości lokalnej.

Badaniem zostało objętych 70 osób mieszkających na terenie powiatu pszczyńskiego.
Celem badania było identyfikacja i poznanie twórców, ich potrzeb i oczekiwań związanych z rozwojem zainteresowań oraz chęcią podjęcia współpracy z Lokalną Grupą Działania „Ziemia Pszczyńska".

Badania było przeprowadzone w listopadzie 2010r.

Grupą docelową badania było osoby zajmujące się szeroko rozumianym rękodzielnictwem m.in. malarstwo, rzeźba, haft, szydełkowanie, odlewy gipsowe etc.

Na etapie identyfikacji grupy docelowej do Biura LGD „Ziemia Pszczyńska" wpłynęło 75 zgłoszeń, spośród których wybrano 70 osób objętych badaniem.

 

W ramach etapu realizacji projektu powstała strona internetowa projektu:

www.lgdkreatywni.pl promująca wyroby lokalnych rękodzielników. Uczestnicy projektu mają również możliwość udziału w licznych wydarzeniach o charakterze promocyjnym. Serdecznie zapraszamy na stronę projektu KREATOR, gdzie mogą Państwo zapoznać się ze szczegółami tego przedsięwzięcia.

 


II. KREATOR II - realizacja 2011-2012

 

Kreatywnie Razem Eksponujemy Ambitnie Tworzone Oryginalne Rękodzieła

 

Projekt rozpoczął się w maju 2011r., jako etap realizacji projektu współpracy, zakończonego w listopadzie 2010r.

W ramach realizacji projektu trzy Lokalne Grupy Działania: Ziemia Pszczyńska, Morawskie Wrota oraz Lyskor zaplanowały szereg ciekawych inicjatyw, pozwalających na promocję rękodzieła. W czerwcu w Suszcu odbyła się Konferencją Otwierająca projekt: „Kreatywni razem". Wzięło w niej udział liczne grono rękodzielników z wszystkich trzech partnerskich terenów, a także zaproszeni goście, którzy zaprezentowali ciekawe prelekcje związane z rękodziełem. Spotkanie połączone było z wystawą rękodzieła w suszeckim GOK-u. Następnie w lipcu, także na terenie naszego powiatu odbyło się spotkanie: „KREATOR - promujemy twórczość artystyczną". Na ciekawym obiekcie jakim jest niewątpliwie teren Muzeum Regionalnego Kamojówka, rękodzielnicy mieli okazję zapoznać się z różnymi technikami i dziedzinami takimi jak: decoupage, filcowanie, szydełkowanie, haftowanie, tkactwo, rymarstwo, carving, kowalstwo tradycyjne, rzeźba, patchwork oraz różne formy zdobienia. Spotkanie było także możliwością do wysłuchania prelekcji na temat lokalnego dziedzictwa kulturowego oraz zapoznania się tradycyjną metodę druku polegającą na tłoczeniu techniką typograficzną starodruków na papierach wykonanych ręcznie.

Następne spotkania promocyjne miały miejsce podczas Dożynek odbywających się w Rzuchowie (sierpień 2011r.), Dożynek Jasnogórskich w Częstochowie (wrzesień 2011r.) oraz Jarmarku na granicy w Chałupkach (wrzesień 2011). Podczas wszystkich tych wydarzeń lokalni twórcy mieli możliwość zaprezentowania swoich wyrobów na specjalnie przygotowanych stoiskach promocyjnych.

Jesienne spotkania z KREATOREM, odbywały się także w Skrbeńsku, dwu-dniowe spotkania pt: „Wieś pędzlem i dłutem Kreowana" (październik). Spotkania w gł. mierze dot. dziedzin: malarstwo i rzeźba. Dodatkowo spotkanie zostało ubogacone możliwością zaznajomienia się z takimi technikami jak sutasz oraz witraż metodą Tiffaniego. Kolejne spotkanie także na terenie partnerów Stowarzyszenia LGD „Ziemia Pszczyńska" odbyło się w Kobyli (listopad) . To spotkanie również było okazją do Promocji różnorodnych dziedzin rękodzieła, jak wszystkie pozostałe cieszyło się dużym zainteresowaniem, zarówno uczestników projektu jak i osób odwiedzających spotkanie. Koniec roku upłynął pod znakiem uczestnictwa lokalnych rękodzielników w Jarmarkach świątecznych w Czyżowicach i Pszczynie. W nowym roku 2012 do tej pory odbyły się dwa spotkania promocyjne: „Dary naszej zagrody" oraz „Motywy regionalne w ceramice" (styczeń-luty). W ramach projektu zorganizowany został także wyjazd na Targi Agrotravel w Kielcach(kwiecień), powstały także specjalne półki rękodzielnicze, które zostały rozmeiszczone w kilku punktach powiatu. W półkach tych lokalni rękodzielnicy mogli promować swoje wyroby. Zwieńczeniem projektu było wydanie publikacji "KREATOR MAgia Pasji" prezentującej sylwetki najaktywniejszych uczestników projektu. Zakończenie i podsumowanie projektu nastąpiło podczas Konferencji zamykającej "KREATOR-połaćzyła nas pasja" 29 maja 2012r. w Turzy Śląskiej.

 

III. "Aktywne Strefy - AS" - realizacja maj 2014-grudzień 2014

Projekt współpracy jest projektem partnerskim obejmującym współpracą 4 Lokalne Grupy Działania z dwóch województw: LGD „Dolina Soły" (województwo małopolskie), LGD Ziemia Bielska, LGD „Ziemia Pszczyńska" oraz LGD „Morawskie Wrota" (województwo śląskie).
Obejmuje on szereg komplementarnych działań promujących aktywny tryb życia oraz przyczyniających się do wzrostu świadomości mieszkańców w zakresie roli sportu w życiu człowieka.
Głównym celem projektu jest wykreowanie wizerunku obszarów partnerskich LGD jako miejsc o nowoczesnej, atrakcyjnej i zróżnicowanej ofercie sportowo - rekreacyjnej - spowodowanie postrzegania LGD jako ośrodków promujących sport, rekreację i aktywny tryb życia.
Cel ten zostanie osiągnięty poprzez wspólne działania partnerów, których efektem będzie wyznaczenie jednego wspólnego szlaku wycieczkowego, tzw. „Szlak Aktywnych" i opracowanie koncepcji 5 wycieczek rowerowych, utworzenie „Aktywnych Stref" oraz organizację „Zlotu Aktywnych".

Obecnie zostają już oddane do użytku powstałe siłownie zewnętrzne (zdjęcia poniżej), powstała również strona projektu: http://www.aktywnestrefy.pl

 

Galeria

  • Warsztaty ceramiczne w Goczałkowicach Zdroju
  • Kraetor promujemy twórczośc artystyczną
  • Kreator promujemy twórczość artystyczną
  • Kraetor promujemy twórczośc artystyczną
  • Kreator promujemy twórczość artystyczną
  • Dożynki Jasogórskie w Częstochowie
  • Dożynki Rzuchów
  • Jarmark na granicy Chałupki
  • Konferencja w Koszęcinie
  • Kreatywne klimaty - poczuj ich magię
  • Wieś pedzlem i dłutem kreowana
  • Wieś pedzlem i dłutem kreowana
  • Siłownia w Goczałkowicach-Zdroju
  • Oaza na terenie LGD Morawskie Wrota
  • Zlot Aktywnych - 11.10.2014r.
  • Zlot Aktywnych 11.10.2014r. 2
strony www
Unia Europejska
Ministerstwo Rolnictwa
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
PROW śląskie
Kreator
FESTIWAL POLEKU
Bee Friends
Akademia Ziemi Pszczyńskiej
Stacja Regeneracja
EDU PARK
© 2011-2024 LGD Ziemia Pszczyńska Wszelkie prawa zastrzeżone.