Go to: tresc | menu

STOWARZYSZENIE Lokalna Grupa Działania "Ziemia Pszczyńska"

  • Powiat pszczyński
  • Suszec
  • Miedźna
  • Pawłowice
  • Goczałkowice-Zdrój
  • Pszczyna
  • Kobiór
  • Bojszowy
  • Orzesze
  • Wyry
  • Bieruń
  • Ornontowice
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przewidywany wynik operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

new8zachód słońca A. Siudyżubry i dąb K. Sektarybitwy K. Sektastudzionka rzepak J.Cisło

Wieś pędzlem i dłutem Kreowana

Poniedziałek, 17 października 2011 r.

W dniach 14-15 października 2011 r.w Skrbeńsku odbyło się kolejne spotkanie promocyjne w ramach realizowanego projektu współpracy KREATOR.

W dniach 14-15 października 2011 r.w Skrbeńsku odbyło się kolejne spotkanie promocyjne
w ramach realizowanego projektu współpracy KREATOR. Spotkanie pod nazwą "Wieś pędzlem i dłutem Kreowana" przebiegło w miłej atmosferze. Każdy przybyły uczestnik mógł zapoznać się z różnymi technikami rękodzielniczymi. Do wyboru były: rzeźba, malarstwo, sutasz oraz witraż metodą Tiffaniego.

W pierwszym dniu spotkania, pod okiem naszych rękodzielników okoliczni mieszkańcy podziwiali kunszt tworzenia rękodzieła oraz mogli spróbować swoich sił w rzeźbieniu oraz malowaniu. Malarzom pozowali modele ubrani w charakterystczne dla tego regionu stroje. Podczas odbywającego się spotkania dla dzieci i młodzieży przygotowano materiały do malowania i rysowania. Pod okiem specjalisty Pani Magdaleny Kunysz-Pudełko dzieci malowały te same postaci co nasi starsi artyści. Wśród modeli znalazł się Pan Tadeusz Paszek z Suszca, który godnie prezentował strój Ziemi Pszczyńskiej. Dodatkową atrakcją tego dnia było zgłębianie tajników wytwarzana pięknej biżuterii metodą sutasz, której tworzenie jest  pracochłonne i wymaga  niezwykłej precyzji oraz cierpliwości. Zgromadzeni pod okiem Pani Alicji Krzyżowskiej pracowali w otoczeniu koralików, żyłek
i sznurka. Tak powstawały przepiękne wisory i kolczyki.

W drugim dniu kontynuowano wytwarzanie rzeźb oraz malowanie. Tym razem obiektem malownicznym stały się pejzaże z zabytkowymi Kościółkami. Dla amatarów "kolorowych szkiełek" przygotowano narzędzia oraz materiały potrzebne do wytwarzania witraży metodą Tiffaniego. Specjalistą w tej dziedzinie był Pan Bartosz Kubera, kóry zdradził rękodzielnikom tajemnicę przekształcania szkiełek
w okazałe witraże.  Prowadzący  zdziwieni byli dużą frekwencją, szczególnie tą żeńską. Panie dzielnie  radziły sobie ze szkłem, tworząc coraz to piękniejsze wzory. Pomysłom nie bylo końca.

Na zakończenie z wszystkich stworzonych dzieł powstała niezwykła galeria pięknych rzeźb, obrazów, biżuterii oraz witraży. Był to przegląd pracy wykonanej podczas dwudniowego spotkania. Wszystko co działo się w tych dniach zostało udokumentowane na fotografiach. Wszystkim uczestniczącym oraz prowadzącym serdecznie dziękujemy i już dziś zapraszamy na kolejne spotkanie do Kobyli. Czekamy na zgłoszenia

Zapraszamy na stronę projektu:  www.lgdkreatywni.pl

powrót
strony www
Unia Europejska
Ministerstwo Rolnictwa
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
PROW śląskie
Kreator
FESTIWAL POLEKU
Bee Friends
Akademia Ziemi Pszczyńskiej
Stacja Regeneracja
EDU PARK
© 2011-2024 LGD Ziemia Pszczyńska Wszelkie prawa zastrzeżone.