Go to: tresc | menu

STOWARZYSZENIE Lokalna Grupa Działania "Ziemia Pszczyńska"

  • Powiat pszczyński
  • Suszec
  • Miedźna
  • Pawłowice
  • Goczałkowice-Zdrój
  • Pszczyna
  • Kobiór
  • Bojszowy
  • Orzesze
  • Wyry
  • Bieruń
  • Ornontowice
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przewidywany wynik operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

new8zachód słońca A. Siudyżubry i dąb K. Sektarybitwy K. Sektastudzionka rzepak J.Cisło
Rzecz o dziedzictwie na wsi

Rzecz o dziedzictwie na wsi

Wtorek, 6 grudnia 2011 r.

Dziesięć lat temu Fundacja Fundusz Współpracy wydała książkę „Każde miejsce opowiada swoją historię, czyli rzecz o dziedzictwie wiejskim.

Książka ta była wznawiana dwa razy przez Fundację Wspomagania Wsi. Łącznie wydano ją w nakładzie 11 000 egzemplarzy, a ostatni dodruk przypadł na rok 2008.

Publikacja stanowi kontynuację tamtej pracy. To przede wszystkim niesłabnące zainteresowanie Czytelników skłoniło Fundację Wspomagania Wsi do przygotowania drugiej części książki.

Podobnie jak w 2001 roku, zespół czerpał inspirację z publikacji francuskiej Guide de valorisation du patrimoine rural (Paryż 2001). I podobnie jak wtedy, cała treść jest dziełem polskich autorów.

Publikacja ta ma przede wszystkim inspirować do podejmowania konkretnych działań, służących ochronie dziedzictwa kulturowego i wykorzystaniu jego potencjału w rozwoju lokalnym.

Dlaczego takie działania są ważne? Wartość dziedzictwa wynika między innymi z roli, jaką odegrało ono i nadal odgrywa w kształtowaniu się wspólnoty ludzi zamieszkujących nasz kraj. Z tego powodu zasługuje ono na naszą uwagę, docenienie i otoczenie ochroną. Jesteśmy przekonani, że potencjał tkwiący w tym, co odziedziczyliśmy po przodkach, może być również wykorzystywany w sposób przynoszący wymierne korzyści, także ekonomiczne. Niniejsza książka opowiada głównie o tym, jak mądrze posługiwać się dziedzictwem dla dobra nas, współczesnych, i jak dzięki temu zachować je dla naszych dzieci i wnuków.

Kierujemy tę książkę przede wszystkim do wspólnot lokalnych, a więc do władz samorządowych, do organizacji, do liderów, i wreszcie do każdego, kto choć przez chwilę poczuł się spadkobiercą wszystkiego tego, co nas otacza. Zebraliśmy przykłady, które ilustrują zaangażowanie w działania, koncentrujące się wokół ochrony i wykorzystania dziedzictwa i podejmowane głownie przez stowarzyszenia, ale też osoby prywatne i samorządy. W tym miejscu pragniemy serdecznie podziękować realizatorom wszystkich opisanych w książce projektów.

Dziękujemy im za ich aktywność, pokazującą, jak można- z pożytkiem dla swojej społeczności i z pożytkiem dla nas wszystkich - pielęgnować dziedzictwo. Wierzymy, że to właśnie opisy różnorodnych działań wielu środowisk w całej Polsce, stanowiące dużą część naszej książki, są najlepszą zachętą dla kolejnych osób i organizacji.

Fundacja Wspomagania Wsi            

 

źródło: http://www.witrynawiejska.pl/

powrót
strony www
Unia Europejska
Ministerstwo Rolnictwa
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
PROW śląskie
Kreator
FESTIWAL POLEKU
Bee Friends
Akademia Ziemi Pszczyńskiej
Stacja Regeneracja
EDU PARK
© 2011-2024 LGD Ziemia Pszczyńska Wszelkie prawa zastrzeżone.