Go to: tresc | menu

STOWARZYSZENIE Lokalna Grupa Działania "Ziemia Pszczyńska"

  • Powiat pszczyński
  • Suszec
  • Miedźna
  • Pawłowice
  • Goczałkowice-Zdrój
  • Pszczyna
  • Kobiór
  • Bojszowy
  • Orzesze
  • Wyry
  • Bieruń
  • Ornontowice
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."

Operacja współfinansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER"
Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Celem operacji jest sprawne wdrażanie LSR, w tym realizacja Planu Komunikacji.
Przewidywany wynik operacji: finansowy postęp we wdrażaniu LSR.

new8zachód słońca A. Siudyżubry i dąb K. Sektarybitwy K. Sektastudzionka rzepak J.Cisło

Rok 2013

A. Zajęcia z rysunku dla dzieci oraz konkurs Mały Europejczyk - zajęcia skierowane były dla dzieci z terenów wiejskich powiatu pszczyńskiego w wieku od 9 do 12 lat.

Zajęcia, podczas których dzieci wykonywały prace konkursowe, odbywały się w terminie od marca do maja br., w 29 placówkach szkół podstawowych na terenach wiejskich Powiatu Pszczyńskiego. Podczas zajęć uczestnicy wykonali prace plastyczne, dot. planów i marzeń dzieci, związanych ze zmianami jakie zachodzą w ich otoczeniu za sprawą funduszy europejskich. Dodatkowo podczas każdych zajęć, prowadzący tytułem wprowadzenia podawałam uczestnikom informacje związane z Unią Europejską oraz możliwościami realizacji projektów finansowanych z UE, w tym w ramach PROW 2007-2013.

Komisja konkursowa z spośród ponad 300  wykonanych prac, (dokładnie 321) przyznała 3 nagrody główne i 14 wyróżnień. Wręczenie nagród w ramach konkursu oraz wystawa nagrodzonych i wyróżnionych prac nastąpiła podczas imprezy:  "Roztańczona i Rozśpiewana Pszczyna" organizowanej przez Pszczyńskie Centrum Kultury na płycie pszczyńskiego rynku w dniu 23 czerwca br.

 

B. Debata Oksfordzka na temat funduszy europejskich: "Fundusze unijne, a wieś pszczyńska. Idealistyczna wizja czy pragmatyczny wymiar rozwoju?"

Wydarzenie skierowane było do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu pszczyńskiego i odbyło się w dniu 3 czerwca w budynku Stajni Książęcych w Pszczynie. Formuła debaty oksfordzkiej polega na wymianie zdań dwóch grup, reprezentujących odmienne stanowiska dot. sformułowanego tematu.

Nad przebiegiem pszczyńskiej debaty czuwał  moderator spotkania - Witold Magryś - pracownik Śląskiego Związku Gmin i Powiatów w Katowicach oraz zaproszeni goście, poseł do parlamentu Europejskiego - dr Jan Olbrycht, wykładowca akademicki - dr Jacek Puchała oraz kierownik referatu wdrażania PROW w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach - Bartosz Góra.

Ostatecznie po wyłonieniu w drodze eliminacji, do słownych potyczek przystąpiła grupa młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego ("Pragmatycy") oraz I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego (" Idealiści") w Pszczynie. Efektem prezentacji poszczególnych stanowisk, była ocena widowni, która w trakcie głosowania określa, która grupa ich zdaniem zwyciężyła pojedynek słowny podczas debaty.

Założeniem inicjatywy, było zainteresowanie młodzieży tematem rozwoju lokalnego, w tym przekształceniami zachodzącym na pszczyńskiej wsi, które są realizowane przy wsparciu funduszy unijnych. Dodatkowym atutem tej formy, było obycie młodzieży w przedstawianiu swoich argumentów i racji na szerszym polu, w obecności zarówno swoich rówieśników, jak i zaproszonych gości - znawców tematu.

 

link do reportażu audiowizualnego z debaty oksfordzkiej TUTAJ.

C. Dodruk mapy powiatu pszczyńskiego -  Mapa zawiera informacje turystyczne m.in. takie jak bazę hotelowo-gastronomiczną, zabytki itp.

 

link do wersji elektronicznej mapy TUTAJ.

D.Wyjazd studyjny na obszar działania LGD "Gorce-Pieniny"

- w dniach 4-5 października odbył się wyjazd studyjny do Pienin. Jego temat przewodni brzmiał następująco: „Nasza kultura- Wasza kultura - wymiana doświadczeń między regionami różniącymi się gwarą, kulturą i tradycjami w kontekście PROW. Co nas zainspiruje do działania?" Inicjatywa była okazją do porównania kultury, gwary i zwyczajów jakie są kultywowane na terenie województwa małopolskiego w konfrontacji z naszymi, śląskimi zwyczajami. Uczestnicy mieli okazję obejrzeć projekty jakie za pośrednictwem działającego tam Stowarzyszenia LGD „Gorce-Pieniny", zostały zrealizowane ze środków w ramach Osi 4 LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 - 2013.

Inicjatywa skierowana była do lokalnych liderów, osób czynnie zaangażowanych w rozwój naszego lokalnego środowiska.

E. "Przedsiębiorcza Ziemia Pszczyńska" - inicjatywa promująca przedsiębiorcze postawy oraz promocję projektów dofinansowanych z PROW 2007-2013. Dedykowana została uczniom szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu pszczyńskiego. W ramach projektu odbyły się:

* 16.10.2013r. - wyjazd studyjny młodzieży po terenie powiatu pszczyńskiego, odwiedzającej działających na tym obszarze przedsiębiorców i rolników, którzy skorzystali ze wsparcia unijnego;

* 18.10.2013r. w Starostwie Powiatowym w Pszczynie wykłady otwarte o tematyce przedsiębioczości, rynku pracy i planowania kariery wśród ludzi młodych w których udział w roli prelegentów wzięli: dr Rafał Muster z UŚ w Katowicach, dr Tomasz Ingram z UE w Katowicach oraz Krzysztof Krasuski z Akademickiego Centrum Kariery w UE w Katowicach.

 

F. Parasolowy Projekt kulinarny: "Z tradycją i smakiem... Kucharzymy, Gotujemy, Warzymy" - projekt dedykowany członkiniom Kół Gospodyń Wiejskich oraz osobom zainteresowanym tematyką kulinariów.  Składał się z trzech etapów, podczas których odbywały się lokalne spotkania (warsztatowe) oraz spotkanie podsumowujące cały projekt z udziałem śląskiego kucharza Remigiusza Rączki  - w dniu 27 listopada w Domu przyjęć "Markowy" w Porębie. Łącznie w projekcie wzięło udział 21 KGW, a w sumie na wszystkich jego etapach ponad 500 osób.

Projekt zakładał aktywizację członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, z terenu Powiatu Pszczyńskiego poprzez promocję lokalnego dziedzictwa kulinarnego, zachowanie i popularyzowanie wśród mieszkańców tradycji kulinarnych. Zamysłem Organizatora była promocja starych przepisów kulinarnych w celu zachowania i kultywowania tradycji kulinarnych Ziemi Pszczyńskiej. Jako podsumowanie inicjatywy ukazał się Przepiśnik: "Z tradycją i smakiem", który zebrał w całość nadesłane przez uczestników przepisy na potrawy regionalne.

 

link do wersji elektronicznej przepiśnika TUTAJ.

strony www
Unia Europejska
Ministerstwo Rolnictwa
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
PROW śląskie
Kreator
FESTIWAL POLEKU
Bee Friends
Akademia Ziemi Pszczyńskiej
Stacja Regeneracja
EDU PARK
© 2011-2024 LGD Ziemia Pszczyńska Wszelkie prawa zastrzeżone.